Etykieta CrossFitowca – czyli jak zachowywać się na WOD-zie

forfit gdańsk

Profesjonalny strój i praca w wielkiej firmie nie robią z Ciebie prawdziwego zawodnika CrossFit. Wiele poważnych boxów wymaga od swoich klientów zachowania pewnych manier w trakcie przebywania w boxie. Istnieją pewne zasady, których na boxie trzeba przestrzegać. Niemniej niektórzy albo mają je głęboko gdzieś albo po prostu ich nie znają. W tym celu mamy dla Was 13 podstawowych zasad etykiety na boxie.

No to jedziemy:

 

 

1. ODKŁADAJ SPRZĘT NA MIEJSCE !!!

To chyba dość jasna zasada. Jeżeli mieszkasz sam nie masz zmywarki to chyba nie czekasz aż w końcu ktoś przyjdzie i pozmywa po tobie naczynia ? Dodatkowo pomyśl sobie co czuje właściciel Boxu jeżeli widzi jaki bur*** zostawiłeś po sobie. Tak więc jeżeli miałeś siłę żeby wziąć sprzęt to bądź tak miły i odłóż go na miejsce po treningu

forfit cross box trening crossfit

 

2. NIE RZUCAJ SPRZĘTEM

Kiedy już zaczniesz sprzątać nie narażaj swojego trenera na stres i odłóż sztangę i ciężary prawidłowo. Prawidłowo oznacza, że masz podnieść sztangę i swobodnie zsunąć z niej ciężar – a nie zrzucać je ze sztangi na ziemię. Narażając ciężary oraz sztangę na niepotrzebne zderzenia możesz ją uszkodzić a jej wymiana nie jest tania.trening crossfit crossbox marina podnoszenie ciężarów

 

3. CZYŚĆ SPRZĘT

Jeżeli zapocisz, zakrwawisz lub zapłaczesz np. sztangę – WYTRZYJ JĄ. Abstrahując od podstaw higieny osobistej – myślisz, że trzymanie zapoconej po kimś sztangi jest przyjemne ?? NIE !!!  Weź papier, płyn dezynfekujący i wytrzyj swoje miejsce pracy.

 

4. NIE KRADNIJ INNYM SPRZĘTU

Wyobraź sobie, że przychodzisz do boxu na swój WOD. Przygotowujesz szereg potrzebnego sprzętu, wszystko jest pięknie – zaczynasz ćwiczyć. Nagle, w połowie Twojego treningu, kiedy chcesz już zacząć kolejny etap swojego WOD-u, np. podciąganie z 5 kilogramowym odważnikiem, patrzysz a Twój łańcuch z odważnikiem zniknął. Rozglądasz się na około i widzisz jakiegoś gościa podciągającego się z Twoim sprzętem. Cała równowaga i intensywność Twojego treningu została zachwiana. Cytując klasyka „Cały misterny plan w piz**”. Tak więc, jeżeli miałeś okazję zrobić komuś takiego psiuka zaprzestań tego. Po pierwsze jest to bardzo niekulturalne. Po drugie karma wraca.

trening crossfit tabata crossfit gdynia forge athlete

 

5. NIE SPÓŹNIAJ SIĘ

Niektóre boxy tolerują minutę czy dwie spóźnienia. Są też takie boxy, na których za spóźnienie jest kara w postaci dodatkowych burpees. Pamiętaj, że do boxu przychodzą także inni, więc nie możesz wpadać sobie na trening, o której Ci się podoba. Ludzie płacą za to pieniądze. Uszanuj ich czas i przychodź na treningi punktualnie. Inaczej zostaniesz odesłany z kwitkiem i może nauczysz się pokory.

 

6. ZAPISUJ SIĘ NA ZAJĘCIA

Ta zasada odnosi się do osób sporadycznie przychodzących na box jak i regularnie trenujących. Jeżeli chodzisz na popularną siłownie i wiesz, że najczęściej nie ma miejsca na zajęciach zapisz się wcześniej przez Internet. Zapewne każdy z Was był na WOD-zie, na którym albo zabrakło przestrzeni albo sprzętu. Nie jest to nic przyjemnego. Często bywa tak, że na WOD wpadają osoby nie zapisane, będące pierwszy raz w konkretnym boxie, przez co tworzy się „młyn” i nie ma miejsca. Oszczędźcie swojemu trenerowi kłopotu i zapiszcie się wcześniej na zajęcia.

 

7. SŁUCHAJ TRENERA

Nie ma znaczenia czy trenujesz CrossFit miesiąc czy 5 lat, brakiem szacunku jest ignorowanie rad trenera np. poprzez rozmawianie z kimś innym. Może i wiesz jak wykonać wszystkie ćwiczenia CrossFit, pamiętaj jednak, że zazwyczaj na WOD-zie nie jesteś sam. Nie bądź egoistą i to uszanuj – siedź cicho i słuchaj co trener ma do powiedzenia. Dodatkowo, kto wie, może trener powie akurat coś o czym nie wiedziałeś…

trener crossfit lvl 1 crossfit warszawa gcw crosstrec.pl trening crossfit 

 

8. NIE ROZMAWIAJ W TRAKCIE WORKOUTU

Jeżeli Twoja „krótka” gadka doprowadzi do tego, że będę musiał się jeszcze raz rozgrzewać – zaczekaj z nią do końca treningu.

 

9. JEŻELI POŻYCZASZ OD KOGOŚ SPRZĘT, ODDAJ GO KIEDY SKOŃCZYSZ

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się spotkać osobę, która chce pożyczyć od Ciebie i każdej innej osoby na siłowni taśmy na ręce, bo akurat swoich zapomniała i chce zostać mumią ? Zawsze masz wrażenie, że ta osoba już pożyczała od Ciebie taśmy kilka tygodni temu i do tej pory ich nie oddała ?Znamy to uczucie. Staraj się unikać takich osób. A jeżeli już musisz coś od kogoś pożyczyć to oddaj to po treningu.

 

10. NIE PRZESTAWIAJ WIADRA Z KREDĄ W TRAKCIE WOD-U

Kreda czyli „złoty pył” lub „białe złoto” każdego boxu jest w stanie znacząco pomóc Ci w osiągnięciu jeszcze lepszych rezultatów. W trakcie WOD-u miejsce wiadra z kredą jest zawsze na środku sali. Jeżeli ktoś przestawi to wiadro tak aby było mu wygodniej, nie zważając na innych trenujących jest po prostu niewychowanym egoistą. Przynajmniej dla mnie. Pamiętajcie, dbajcie o wspólne dobro i trzymajcie białe złoto na środku sali, tak aby każdemu było wygodnie z niego skorzystać.

trening crossfit magnezja grip

 

11. SZANUJ INNYCH I DZIEL SIĘ Z NIMI MIEJSCEM

W trakcie WOD-u każdy musi mieć odpowiednią ilość miejsca do ćwiczenia. To nie tylko kwestia wychowania ale i bezpieczeństwa. Jeżeli ktoś przygotowuje się do zarzutu odsuń się od niego daj mu swobodę działania. Jeżeli dana osoba nie poczuje komfortu i bezpieczeństwa może narazić Ciebie oraz siebie na wypadek lub kontuzję. Ostatnią rzeczą jaką trener chce zobaczyć w trakcie WOD-u to jak ktoś otrzymuje cios od sztangi ważącej 120 kg. Dbajcie o zachowanie przestrzeni bo  to kwestia Waszego bezpieczeństwa.

 

12. Nie rzucaj sprzętem

Wiadomo, że ciężarami się rzuca, warto jednak mieć nad tym pewną kontrolę. Wynosimy sztangę nad głowę i żeby ją odłożyć musimy ja po prostu rzucić. Wiem również, że dźwięk odbijającego się od ziemi metalu sprawia przyjemność. Starajcie się jednak panować nad rzucaniem ciężarem, ponieważ nieodpowiednio rzucony kettlebells może odbić się od ziemi i uderzyć albo Was albo osobę w pobliżu. Róbmy to z rozsądkiem.

 

13. PRZEDSTAW SIĘ NOWYM CZŁONKOM

Prawdopodobnie trener przedstawi Wam każdego nowego CrossFitoweg świra, który pojawi się u Was w boxie. Niemniej Ty jako członek boxu jesteś zobowiązany do tego aby „świeżak” poczuł się w nowym środowisku jak ryba w wodzie. W szczególności jeżeli jest to jego pierwsze spotkanie z CrossFitem. Co więcej, jeżeli porządnie przywitacie nowego zawodnika opowiem on swoim kolegom o nowym zajebistym boxie, zrobi dobrą reklamę trenerowi dzięki czemu cała społeczność CrossFit na tym skorzysta.

trener crossfit gdynia athlete forge

 

Każdy porządny CrossFitowiec  powinien przestrzegać wszystkich tych zasad. Powinien szanować innych, ich czas i bezpieczeństwo. Pamiętaj - To jak się zachowujesz świadczy o Twojej przyzwoitości, kulturze osobistej i wychowaniu !!!!!

 

ZOBACZ TEŻ:

- Czy odżywki sa zdrowe

- Przepis: Power Shake

- Trening podczas ciąży

POWIĄZANE ARTYKUŁY

7 kobiecych problemów z CrossFit-em

Kobiet w CrossFit ma ciężkie życie. Sprawdźcie z czym muszą zmagać się dzielnie Panie CrossFiterki

Trening CrossFit: Mobilność Kostki

Trening CrossFit to nie tylko duże ciężary i ostry zajazd. Pamiętaj o mobilności Twojego ciała. W tym artykule pomoże Wam z mobinlością...

Trening Crossfit: 5 oznak przetrenowania

Trening CrossFit nie sprawia Ci już takiej przyjemności? Jesteś zmarnowany, permanentnie zmęczony lub po prostu przetrenowany? W tym tekście dowiesz się jak...
© 2015 Trec Nutrition Sp. z o.o. All rights reserved
projekt i realizacja: [zjednoczenie]