Gotowość turniejowa

Progress Team

Aby upewnić się czy jesteście gotowi do sezonu zawodniczego musicie wiedzieć czy wykonujecie ćwiczenia zgodnie z regułami turnieju. W końcu nikt nie chce dostać no rep – czyli braku powtórzenia. W tym celu stworzyliśmy dla Was 7 rad, w których opisujemy na co sędziowie zwracają najczęściej uwagę w ocenianiu workoutu w trakcie zawodów CrossFit.

„Co jest gorsze od zrobienia 20 przysiadów? Zrobienie 30 przysiadów, bo nie zrobiłeś wszystkich poprawnie.”

  1. Wyprost. Pamiętaj, że przy każdym ćwiczeniu, powtórzeniu bardzo istotnym wskaźnikiem dobrze wykonanego ruchu jest pełen wyprost rąk(np. podciąganie) czy nóg( np. przysiady). Tylko porządny LOCK OUT będzie gwarancją zaliczonego powtórzenia.
  2. Pełen czas powtórzenia. Twoim obowiązkiem jest utrzymanie ciężaru np. w martwym ciągu odpowiednio długo w górze. Podobnie sytuacja ma się np. ze wskokami na skrzynie, wskocz, przytrzymaj pełen wyprost nóg przez ułamek sekundy i zeskocz. Śpiesz się powoli, od tego zależy Twój wynik.
  3. Pełna głębokość przysiadu. Pamiętaj, że to nie ty decydujesz o tym czy zrobiłeś swój przysiad dobrze- od tego są sędziowie. Dlatego staraj się schodzić jak najniżej na nogach. Nie ma nic gorszego niż niepoprawnie zrobiony ruch, które trzeba powtórzyć. Wykonując byle jak tracimy cenny czas i przede wszystkim siłę na kolejne powtórzenia. Tak więc staraj się zrobić 20 porządnych ruchów a nie 30 średnio-porządnych.
  4. Nie daj ponieść się adrenalinie. W trakcie wykonywania workoutu adrenalina jak najbardziej się przydaje. Niemniej jednak jeżeli emocje przejmą nad nami kontrolę prawdopodobnie odbije się to na poprawności wykonywanego ćwiczenia. Musisz być pewien każdego wykonanego przez Ciebie ruchu. Bądź świadomy !!!!!!!
  5. Kary. Dobrze wiem, że przy takiej intensywności dochodzi do momentu, w którym za niezaliczone powtórzenie najchętniej skopałbyś sędziego. Nie rób tego, chyba, że zasady tego nie zabraniają ;) Będziesz zły, ale nie ulegaj emocjom bo każda kara działa na Twoją niekorzyść – czas to pieniądz.
  6. Uwaga techniczna. Obserwuj czy Twój podbródek za każdym razem znajduję się nad drążkiem w trakcie podciągania. Ważne jest również aby przy każdym powtórzeniu klatka piersiowa miała kontakt z drążkiem. Sędziowie zwracają na to uwagę…
  7. Dobrze przekaż pałeczkę. W rywalizacji drużynowej bardzo ważnym elementem turnieju jest zmiana zawodników. Bądź pewien, że dokładnie przybiliście „piątkę” z kolegą z drużyny tak aby wyraźnie widział to sędzia. Jest to tyle istotne ponieważ zdarzały się przypadki, w których sędzia nie zauważył zmiany i kazał cofać się zawodnikom na linie. Taki błąd może kosztować zwycięstwo.

Ważne abyś wiedział, że sędziowie zrobią wszystko aby Ci pomóc w odpowiednim wykonaniu powtórzenia. Jeżeli nie zaliczysz podciągnięcia prawdopodobnie dostaniesz radę co powinieneś zrobić lepiej.  Warto słuchać sędziów, ponieważ mogą być oni pomocni. Jeżeli sędzia zwraca uwagę na to, że stajesz na linii (czego nie powinieneś robić) przy burpees postaraj się poprawić bo inaczej będziesz je robił do końca dnia – a to nic przyjemnego.

Wiedz, że sędziowie nie mają interesu w niezaliczaniu Tobie powtórzeń i dawaniu kar. Wszystko zależy od Ciebie. Oni są od tego aby zawody przebiegały zgodnie z zasadami fair-play. Tak więc następnym razem pracuj tak jakbyś rywalizował z Hulkiem. Daj z siebie 150%.

ZOBACZ TEŻ:

-Podciąganie na drążku

-Kurs sędziego CrossFit

-Martwy Ciąg

POWIĄZANE ARTYKUŁY

7 kobiecych problemów z CrossFit-em

Kobiet w CrossFit ma ciężkie życie. Sprawdźcie z czym muszą zmagać się dzielnie Panie CrossFiterki

Trening Crossfit: 5 oznak przetrenowania

Trening CrossFit nie sprawia Ci już takiej przyjemności? Jesteś zmarnowany, permanentnie zmęczony lub po prostu przetrenowany? W tym tekście dowiesz się jak...

Sędziowanie w CrossFicie a zawodnicy

Jeżeli wykonujesz powtórzenia dwuznacznie nie masz prawa złościć się na sędziego. Nie tylko sędziowałem lokalne zawody ale zostałem tam również niejednokrotnie...
© 2015 Trec Nutrition Sp. z o.o. All rights reserved
projekt i realizacja: [zjednoczenie]