Z kanapy na CrossFit

fitmania olsztyn

Zapewne widziałeś już wcześniej CrossFit siedząc przed telewizorem, komputerem, tabletem czy jeszcze innym elektronicznym urządzeniem. Zapewne miałeś okazję spotkać osobę ćwiczącą CrossFit w sklepie albo może nawet z taką mieszkasz.

 

Kim jednak jest CrossFitowiec i czym jest CrossFit?

 

CrossFit to stale urozmaicany trening funkcjonalny o bardzo wysokiej intensywności. Stosują go jednostki policji, wojskowe siły specjalne i najlepsi sportowcy na świecie. CrossFit to trening złożony, w  jego skład wchodzą takie dziedziny jak: bieganie, podnoszenie ciężarów, wioślarstwo, gimnastyka. Specjalizuje się we wszystkim a zarazem w niczym. Jego celem jest przygotowanie Cię do każdej możliwej sytuacji: noszenia dzieci, noszenia zakupów, uciekania przed goniącym psem.  

Ogromnym plusem treningu CrossFit jest jego uniwersalność. Nadaje się on dla każdego, ponieważ można bez problemu skalować sobie ciężary i zakres powtórzeń w wykonywanym workucie. Dlatego też początkujący CrossFitowiec jest w stanie wykonywać ten sam trening co pro-zawodnik tyle, że z dostosowaną ilością ciężarów i powtórzeń.   

Rozważając na temat CrossFitu nie można pominąć kwestii tego kto uczęszcza na tego typu workuty. CrossFit to nie tylko styl treningu, to jedna z najmilszych i najprzyjaźniejszych społeczności jakie istnieją. Stereotypy określają CrossFitowców jako fanatyków lub kultystów tego sportu.

 

Nic bardziej mylnego!!!!!

 

Dzięki tym wspaniałym ludziom trening nie staje się męczarnią. Staje się on odskocznią od pracy i wielu innych irytujących nas spraw. Jest to czas na poznawanie nowych ludzi, zawieranie znajomości i przyjaźni w pozytywnym środowisku.

Zanim zejdziesz z wygodnej kanapy i wybierzesz się na CrossFit musisz wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Sale CrossFit nazywamy boxami. Każdego dnia boxy wyznaczają tak zwany „WOD” czyli „Workout of the Day”. Początkowo polecamy WOD-y dla początkujących tak aby nauczyć się poprawnie wykonywać ćwiczenia. Musisz być również świadommy tego, że jako kanapowiec prawdopodobnie nie będziesz w stanie wykonywać całego workoutu na 100% - nie wymagaj od siebie za dużo. Trenerzy pomogą Ci zrozumieć oraz poprawnie wykonać ćwiczenie, będą Cię również mobilizowali.

Aby dodatkowo wdrożyć Was w świat CrossFitu przygotowaliśmy 5 podstawowych informacji, które powinniście wiedzieć.

 1. Wybierz czy ćwiczysz w boxie z grupą, czy robisz treningi indywidualnie.
  Jeżeli masz już jakieś sportowe doświadczenie, dostęp do sprzętu i przede wszystkim samo-mobilizację nic nie stoi na przeszkodzie abyś trenował indywidualnie. Swój brak wiedzy możesz uzupełniać na wielu portalach i bloga dotyczących CrossFitu np. crosstrec.pl ;). Pamiętaj jednak nic nie zastąpi fachowego oka trenera.  Jeżeli jednak wyznajesz zasadę „w grupie raźniej” idź na najbliższy CrossFit box i zapisz się na zajęcia. Ćwiczenie na workoutach organizowanych przez boxy jest znacznie lepsze dla początkujących. W grupie masz większą motywacje oraz możesz podglądać i uczyć się od najlepszych.

 2. Cele, cele i jeszcze raz cele.
  Wyznaczanie celów to podstawa przed rozpoczęcie planu treningowego. Zadaj sobie pytanie co chcesz osiągnąć chodząc na CrossFit. Znaleźć nowych znajomych? Schudnąć? Wrócić do formy? Czy może coś innego?

 3. Zacznij coś ze sobą robić
  Każdy rodzaj aktywności, którą kiedyś wykonywałeś, bieganie, siłownia, działa na Twoją korzyść. Biegałeś? Biegaj dalej, wdrażaj ćwiczenia które angażują w jakiś sposób nogi. Podnosiłeś ciężary? Podnoś je dalej i dodawaj do workoutu ćwiczenia z obciążeniem. Przygotowanie do treningów w boxie to bardzo istotna sprawa.

 4. Oczywiście kolejną podstawą jest dobry research
  Aby ćwiczyć CrossFit musisz znaleźć swoje miejsce. Dlatego też posurfuj po stronach pobliskich boxów, porównaj ceny, komentarze itd.

 5. Sprawdź zanim kupisz !!!!
  Zanim zakupisz sobie karnet na konkretny box zrób tam najpierw jeden workout. Zobacz czy atmosfera, trenerzy i podejście ludzi tam pracujących Ci odpowiada. Kupowanie w ciemno może nie wyjść Ci na dobre. Pamiętaj, że oprócz treningu na 100% na Twoją formę ma wpływ Twój stan psychiczny, czyli samopoczucie itp.

 

Wstąpienie w społeczność CrossFit to nie droga tylko i wyłącznie po dobrze zbudowane ciało ale również oczyszczanie umysłu, motywację i wielu nowych przyjaciół dzielących pasję do tego wspaniałego sportu.

 

ZOBACZ TEŻ:

- WYZNACZANIE CELÓW

- TABATA

- HSPU: Jak zacząć

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Trening CrossFit: Pull Up [Podciąganie]

Podciąganie to wydawałoby się bardzo proste ćwiczenie, które nie wymaga specjalnej techniki. Pozory jak zwykle są mylące.

CrossFit: 12 niepisanych zasad

CrossFit oprócz podstawowych reguł postępowania ma także niepisane zasady, które obowiązują i są wymagane od każdego zawodnika. Mamy dla Was 12 takich zasad.

CrossFit: Jak dbać o sprzęt?

Sprzęt jak to sprzęt zawsze się psuje. Jak sprawić żeby popsuł się później? Zapraszamy do lektury!
© 2015 Trec Nutrition Sp. z o.o. All rights reserved
projekt i realizacja: [zjednoczenie]