Zawody CrossFit Iron Grip III

Filip Antoszewski CrossFit Toruń dopasowane

6 Lutego 2016 - Trzecia kolejka zawodów Iron Grip - drużynowych zmagań w formule 2+1 organizowanych wspólnie przez kilka kujawsko-pomorskich ekip związanych z CrossFitem. Impreza jest kameralna, szczególnie po powrocie do zeszłorocznej formuły, gdzie bez ograniczeń zapisywać mogą się tylko zespoły pochodzące z "klubów - założycieli", a teamy "z zewnątrz" zostały ograniczone do tych które otrzymały zaproszenia od organizatora danej kolejki. Wszystko to aby zapewnić uczestnikom jak najbardziej rodzinną atmosferę sprzyjającą do podjęcia wyzwania (dla wielu startujących jest to pierwszy w życiu kontakt z zawodniczym CrossFitem, nie licząc wpisania się na tablicę wyników w swoim Boxie). W CB163 w Bydgoszczy stawiło się więc 13 drużyn przygotowanych na przyjacielskie zmagania w miłej atmosferze, w tym dwa zespoły zaproszone "z zewnątrz" - CF3M z Trojmiasta oraz CrossFit Ad Alta z Warszawy. Czekały na nich 3 WODy, które zgodnie z regulaminem zawodów zostały ogłoszone na tydzień wstecz (znów wracamy do idei jak najmniejszej bariery wejścia dla debiutantów).

CrossFit Polska CrossFit Toruń Filip Antoszewski crosstrec.pl crossfit Polska iron grip cb163 www.crosstrec.plWOD 0
3000m ROW for Time
*zmiany co 250m

Pierwszy z treningów był prosty, co oczywiście nie znaczy łatwy. Na pewno wielkim plusem tej konkurencji był projektor multimedialny ze specjalnym oprogramowaniem, które pozwoliło zespołom na dokładną ocenę aktualnego stanu rywalizacji i na pewno spotęgowało wrażenie prawdziwego wyścigu. Bardzo ważny był sposób zmiany na ergometrze pomiędzy zawodnikami - aby osiągnąć najlepszy wynik wbrew pozorom to sprawność w tym elemencie była decydująca, a nie różnice w tempie wiosłowania minimalne pomiędzy większością teamow. Dzięki obecności dużej ilości ergometrów WOD 0 odbył się w raptem dwóch HEATACH, co sprawiło że czas na odpoczynek przed kolejnym treningiem został ograniczony do minimum. Bardzo ważne było odpowiednie rozciągnięcie i regeneracja przedramion , pleców oraz nóg ponieważ były one w kolejnej konkurencji bardzo potrzebne.

CrossFit Polska CrossFit Toruń Filip Antoszewski crosstrec.pl crossfit Polska iron grip cb163WOD 1

For Time:
150 Thrusters @40/25kg
150 Pullups
Time Cap 15 min.

Ten trening miał w sobie mały haczyk, a nawet dwa. Po pierwsze, w czasie thrusterów zawsze jeden z "odpoczywających" musiał wisieć na drążku, a podczas podciągnięć trzymać sztangę w pozycji deadlift. Dla większości zawodników to wstępne zmęczenie przedramion , połączone z wiosłami z WOD 0, było istotną przeszkodą na drodze do dużych ilości podciągnięć w serii. Po drugie, o ile podciągnięciami zespół mógł podzielić się dowolnie, o tyle z thrusterami sprawa nie wyglądała tak różowo - podział był z góry narzucony i wyglądał następująco :


Każdy zawodnik wykonywał po kolei
21,15,9 oraz 5 powtórzeń.


Dla niektórych pań 21 thrusterów z rzędu to było dużo, w wyniku czego nie wszystkie zespoły zmieściły się w piętnastominutowym Time Cap. Trzeba także zaznaczyć że poziom zawodników w naszym kraju rośnie bardzo szybko, i nawet na tak nastawionych na osoby początkujące zawodach większośc z dziewczyn podciągała się bez problemu wraz z chłopakami, co jeszcze rok czy półtora temu nie było takie oczywiste nawet po stronie męskiej kategorii Open .
Po tej konkurencji zawodnicy mieli nieco dłuższą przerwę, w końcu znalazł się czas na uzupełnienie kalorii. Potem przeszliśmy do ostatniego treningu (Na IRON GRIP nie przewidziano WODa finałowego, o klasyfikacji końcowej decydowała ilość pkt z trzech treningów w których wzięły udział wszystkie drużyny).

CrossFit Polska CrossFit Toruń Filip Antoszewski crosstrec.pl crossfit Polska iron grip cb163WOD 2
For Time:
60 Burpee Box Jumps @75/60cm
60 Ground to Overhead @50/30kg
60 Toes To Bar
180 Double Unders

Podobnie jak w poprzedniej konkurencji, i tutaj zawodnicy mający przerwę od głównego ćwiczenia musieli wykonywać jakieś zadanie , aby powtórzenia były zaliczane - przy BBJ było to trzymanie sztangi w pozycji Front Rack, przy GTO utrzymywanie pudła ponad ziemią, a przy Toes To Bar - Handstand przy ścianie. Double Unders można było wykonywać bez żadnego dodatkowego zadania. Początkowo założona ilość powtórzeń w tym WOD była większa (100/100/100/300), jednak po konsultacji gospodarza z zawodnikami została ograniczona, aby wiecej zespołów miało szansę na jego ukończenie. Zabieg ten przyniósł zamierzony efekt, ponieważ większość zespołów zmieściła się w limicie czasu.
Tutaj rownież warto wspomnieć o rozwoju rodzimej sceny CF - o ile kiedyś Double Unders były uważane za ćwiczenie zaawansowane, o tyle teraz ze świecą szukać zawodnika który nie byłby w stanie zrobić choć kilku powtórzeń.

Chwilę po zakończeniu ostatniego HEAT organizatorzy zorganizowali podium aby wręczyć upominki najlepszym zespołom - trzecie i drugie miejsce zajęły "teamy-goście" , odpowiednio Ad Alta oraz CF3M, a na szczycie podium stanął zespół Ibuprofen Terminators z CrossFit 86300 z Grudziądza. Tym razem, po raz 1 w tym sezonie obyło się bez dogrywki

Cała impreza przebiegła bardzo sprawnie (zakończenie około 15:00), i mimo amatorskiego charakteru była przeprowadzona profesjonalnie, zarówno organizatorzy jak i sędziowie (na co dzień klubowicze CB163) stanęli na wysokości zadania. Następna kolejka IRON GRIP odbędzie się w CrossFit Solna w Inowrocławiu - jej termin jeszcze nie został ogłoszony. W celu otrzymywania najświeższych informacji na temat tego cyklu zawodów zapraszam do polubienia fanpage "IRON GRIP Team Series" na Facebooku.

 

AUTOR

CrossFit Polska CrossFit Toruń Filip Antoszewski crosstrec.pl crossfit Polska iron grip cb163

Filip Antoszewski

Head Coach CrossFit Toruń

 

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Polskie Krosfity – Spełnione marzenia

Polskie Krosfity w kolejnym już 5 odcinku to historia pierwszych zawodów Kariny i dwóch boxów, które powstały z pasji i miłości do CrossFitu.

Przeżyjmy to jeszcze raz: Atlantic Regionals!

Skrót wydażeń z CrossFit Games regionals, zobaczcie ponownie Bena Smitha, Noah Ohlsena w akcji!

NPGL Pro GRID 2016- Harmonogram

3 sezon NPGL Pro GRID zbliża się wielkimi krokami. Wszystkie zespoły wybrały już składy swoich drużyn teraz pozostały przygotowania, strategia i planowanie tego...
© 2015 Trec Nutrition Sp. z o.o. All rights reserved
projekt i realizacja: [zjednoczenie]